Mapowanie procesów sprzedaży

Mapa procesów sprzedaży to graficzne przedstawienie wzorcowej realizacji zadań w danym przedsiębiorstwie.

Szybciej znajdziesz źródło popełnionego błędu

Proces sprzedaży zazwyczaj rozpoczyna klient, który składa zamówienie. Jest on inicjatorem wszystkich dalszych wydarzeń – począwszy od sprawdzenia stanu zapasów, poprzez wystawienie faktury, aż do wysyłki towaru. Jednak im bardziej skomplikowany jest proces składania i realizacji zamówienia, tym większe prawdopodobieństwo, że gdzieś zostanie popełniony błąd i klient finalnie nie otrzyma swojej przesyłki. Wówczas korzystając z mapy procesów, jesteśmy w stanie bardzo szybko prześledzić pracę wszystkich działów pracujących nad danym zamówieniem. Szybko wykryty błąd można błyskawicznie naprawić, dzięki czemu zminimalizujemy ryzyko utraty stałego klienta, dobrej reputacji i zysków.

Zoptymalizujesz procesy – usprawnisz pracę działów

Analizując pracę wszystkich działów w swojej firmie na przejrzystej mapie, łatwo zauważyć, które procesy się duplikują. Nie dość, że są one kompletnie niepotrzebne, to w dodatku nawarstwiają biurokrację i generują zbędne koszty. Tak samo jest z procesami, które poprzez złe połączenia między działami, trwają stanowczo zbyt długo. Procedura trwa dłużej, przez co zagrożona jest terminowość, a co za tym idzie jakość naszych usług. W dodatku, wzrasta liczba roboczogodzin poświęcanych na jedną czynność, dlatego często wydaje nam się niezbędne zatrudnienie dodatkowych pracowników, choć jest to zupełnie niepotrzebne.

Ułatwisz sobie budowanie strategii sprzedaży, która naprawdę działa

Strategia sprzedaży jest kluczowym dokumentem przy zakładaniu biznesu, ale także przy wdrażaniu każdego nowego produktu lub usługi. Wielu właścicieli małych i średnich firm mylnie sądzi, że obowiązek budowania strategii ich nie dotyczy. Jest to obligatoryjne dla przedsiębiorców, którzy chcą osiągać zysk poprzez sprzedaż. W tym przypadku mapa procesów sprzedażowych pozwala nam porównać nasze wyidealizowane zamierzenia z realnymi możliwościami. Pomaga też zrozumieć znaczenie poszczególnych procesów i wzajemne zależności pomiędzy zespołami czy też działami. Po zoptymalizowaniu nieefektywnych procesów sprzedaży, możemy śmiało stworzyć wzorcowy przebieg realizacji zamówienia i przełożyć go na budowę naszej strategii sprzedaży.

Zbuduj swoją mapę, a dowiesz się jak usprawnić kluczowe procesy, które decydują o Twoich wynikach sprzedaży.