Szkolenia sprzedażowe

Szkolenia ze sprzedaży – na czym polegają i jak mogą pomóc?

Sprzedaż to trzon działania wielu przedsiębiorstw. To właśnie na skutecznych umiejętnościach sprzedażowych opiera się m.in. strategia pozyskiwania nowych klientów. Z tego powodu przedsiębiorstwa, niezależnie od tego, w jakiej branży i na jaką skalę działają, poszukują sposobów udoskonalenia procesu sprzedaży. Idealnym rozwiązaniem, który daje okazję do zwiększenia kompetencji pracowników są szkolenia specjalistyczne.

Jak wyglądają szkolenia otwarte i zamknięte?

Oferta firm proponujących tego typu zajęcia jest bardzo zróżnicowana, ale nadal wyróżnić można wśród nich pewne punkty wspólne. Szkolenia handlowe przeważnie trwają kilka dni, podczas których uczestnicy w intensywnym trybie zapoznają się z materiałem. Firmy szkoleniowe organizują spotkania w taki sposób, aby każda godzina kursu obfitowała w cenne, praktyczne wskazówki. We współczesnym podejściu do szkoleń, duży nacisk kładzie się nie tylko na merytorykę kursu, ale również na różnorodność narzędzi. Rosnące oczekiwania klientów sprawiły, że firmy oferujące np. szkolenia z zarządzania sprzedażą, dokładają wszelkich starań, aby atrakcyjność ich oferty wzrosła i była maksymalnie zindywidualizowana. W efekcie przedsiębiorca, poszukujący szkolenia dla swoich pracowników oraz prywatne, indywidualne osoby, mogą liczyć na wysoki standard usług, wysokiej jakości materiały szkoleniowe, wykwalifikowaną kadrę oraz program dobrze zoptymalizowany pod względem ilości i proporcji części praktycznych do teoretycznych.

Największą wartością dobrych szkoleń jest jednak ich specyfika i precyzyjne ukierunkowanie na dane zagadnienie. Coraz rzadziej można więc spotkać się z enigmatycznie i bardzo ogólnikowo brzmiącymi “szkoleniami sprzedażowymi”. Rosnącą popularnością cieszą się natomiast kursy specjalistyczne, poświęcone konkretnemu zagadnieniu związanemu ze sprzedażą. Jeszcze lepiej, jeśli takie działania są ściśle zaprojektowane pod zgłaszane przez klienta potrzeby.  Dodatkowo, firmy świadczące usługi szkoleniowe, często wychodzą naprzeciw indywidualnym oczekiwaniom klienta i oprócz zajęć o charakterze otwartym, oferują również szkolenia sprzedażowe zamknięte.


Szkolenia ze sprzedaży – rodzaje branżowych kursów, organizowanych w Warszawie


1. Szkolenia dot. strategii sprzedaży

Strategia sprzedaży to kompleksowy plan, który powinien być stworzony z uwzględnieniem kilku punktów. Jednym z nich jest rzetelna analiza dotychczasowej sytuacji w przedsiębiorstwie. Trudno jest bowiem chociażby zarysować jakąkolwiek strategię bez konkretnego punktu odniesienia. Należy więc wziąć pod uwagę to, ilu handlowców aktualnie pracuje w firmie, jakim budżetem dysponuje przedsiębiorstwo i jakie możliwości sprzedażowe w danej chwili posiada. Podczas realizacji tego etapu nierzadko przeprowadza się również analizę konkurencji. Inną kwestią, poruszaną w trakcie szkoleń ze strategii sprzedaży, jest ustalenie celów sprzedażowych. Aby realnie zdefiniować takie cele, należy wcześniejszą analizę pogłębić o m.in. analizę oferty i dotychczasowych transakcji.

Przedsiębiorstwa działają w dynamicznym środowisku, dlatego warto zdać sobie sprawę z tego, że konieczne mogą być pewne modyfikacje wcześniej ustalonego celu. Niemniej jednak, aby możliwe było wykreowanie spójnej strategii sprzedaży, należy przyjąć pewne cele, nawet jeśli będą one miały charakter tymczasowy. Podczas szkoleń uczestnicy dowiadują się również, jak konstruować profil klienta i jak wykorzystać posiadaną bazę danych, by zbudować odpowiednią strategię. Niebagatelną rolę odgrywa tu również wybór optymalnych narzędzi, właściwych metod działania oraz określenie, jakimi technikami sprzedaży będą posługiwać się handlowcy.

2. Szkolenia z zarządzania sprzedażą

Zarządzanie sprzedażą dotyczy nie tylko osób pracujących jako dyrektorzy handlowi. Z takich kompetencji skorzystać mogą również handlowcy niższego szczebla, specjaliści na różnorodnych stanowiskach w firmie, w tym specjaliści ds. marketingu. Każda z tych osób potrzebuje wiedzy na temat zarządzania procesem sprzedaży, aby móc podejmować optymalne decyzje biznesowe. Takie branżowe kursy pomagają w skutecznym planowaniu, kontroli i prognozowaniu sprzedaży w firmie. Aby tego dokonać, należy zdawać sobie sprawę z tego, jak profesjonalnie przeanalizować konkretny rynek, popyt, podaż na usługę/produkt oraz w jaki sposób przygotować się do dystrybucji. Szkolenia z zarządzania sprzedażą uwrażliwiają uczestników na konieczność bacznej obserwacji wdrożonych procesów. Zarządzając działaniami sprzedażowymi w sposób świadomy, nie powinno się tracić z oczu kwestii powiązanych z klientem, produktem i rynkiem.

3. Szkolenie z efektywności sprzedaży

Wzrost sprzedaży to wynik wielu czynników. Niebagatelną rolę odgrywają tutaj kompetencje i doświadczenie handlowca. Aby mógł on dobrze wykonywać swoją pracę, powinien być wyposażony w narzędzia, które są doskonale dopasowane do aktualnych potrzeb rynku. Jednym z takich narzędzi są skuteczne techniki sprzedaży. Szkolenia z efektywności sprzedaży często mają formę warsztatów, co pozwala “przećwiczyć” uczestnikom każdą z nowopoznanych technik. Istotnymi elementami zajęć jest również zapoznanie uczestników z elementami psychologii sprzedaży.

Proces sprzedaży tylko pozornie wydaje się prostą transakcją; w rzeczywistości jest to ogół powiązanych ze sobą narzędzi, zadań, celów, strategii i praktyk związanych z oferowanymi produktami, profilem klientów oraz aktualnie panującymi nastrojami na rynku. Skorzystanie z pomocy specjalistów, celem lepszego ich rozumienia, powinno być traktowane priorytetowo przez każdą firmę, której zależy na utrzymaniu lub zdobyciu przewagi konkurencyjnej.

Jeśli chcesz zorganizować szkolenie w swojej firmie, skontaktuj się z nami, chętnie pomożemy!
Napisz do nas:
https://salents.com/kontakt/