Wszystkim z nas ktoś kiedyś próbował coś sprzedać. Jeśli taka osoba nie ma za grosz wyczucia, jest nachalna i nas nie słucha, chcemy rozmowę skończyć jak najszybciej. Dodatkowo pozostaje nam niesmak do firmy, którą reprezentowała, a czasem również od samych produktów. Dlaczego niektóre rozmowy z potencjalnymi klientami wyglądają właśnie w ten sposób, podczas gdy inne dają klientowi poczucie większej wolności, wyboru oraz sprawiają, że jest zaciekawiony tym, o czy mówi mu handlowiec? Sekret kryje się w technikach sprzedaży.
Szkolenia sprzedażowe dla firm – walka z przestarzałymi technikami sprzedażowymi
Każdy handlowiec ma jakieś pojęcie dotyczące technik sprzedaży. Problem polega na tym, że często są to przekonania niepraktyczne, przestarzałe i nijak mające się do oczekiwań współczesnego klienta. Przykładem jest technika pozornego wyboru. Polega ona na tym, że na początku, podczas negocjacji, pułap naszych oczekiwań ustawiamy tak wysoko, że potem, gdy z niego schodzimy, klientowi wydaje się, że zrobił dobry interes i udało mu się wynegocjować korzystne warunki. Taka praktyka może zadziałać na niewprawionym odbiorcy, który rzadko ma kontakt z handlowcami. Jeśli jednak trafimy na osobę, dla której negocjacje nie są pierwszyzną, nie tylko nic w ten sposób nie ugramy, ale też prawdopodobnie wywołamy irytację i zniecierpliwienie. Czy to oznacza, że techniki sprzedażowe są już po prostu nieskuteczne? Nie! Problemem jest to, że wielu handlowców nie zna tych efektywnych.
Jak szkolenia ze sprzedaży dla firm zwiększają efektywność przedsiębiorstwa?
Szkolenia sprzedażowe często poruszają zagadnienie technik, pozwalających na osiągnięcie zadowalającego rezultatu. To dużo skuteczniejszy sposób nauki niż przyswajanie tzw. “wiedzy książkowej”. Powód jest prosty – na szkoleniach ze sprzedaży prowadzący oraz uczestnicy kursu skupiają się jedynie na praktycznych aspektach pracy handlowca i analizują case studies. W efekcie handlowiec po takim szkoleniu zdobytą wiedzę może od razu wykorzystać.
Wracając jednak konkretnie do technik, te nowoczesne, nauczane podczas szkolenia sprzedażowego, znacznie różnią się od nachalnego stylu opisanego wcześniej. Wyróżnić można kilka rozwiązań, zaprojektowanych w ten sposób, żeby zaciekawić klienta, również tego, bardzo wyczulonego na wszelkie strategie stosowane przez handlowców.