Ekspansja zagraniczna – różnice w kanałach i sposobach pozyskiwania klientów

Analizując potencjalne rynki dla ekspansji naszej firmy, zwróćmy uwagę na różnice kulturowe, styl życia oraz przyzwyczajenia naszych przyszłych partnerów lub klientów. Poszczególne regiony geograficzne, jak również kraje, prezentują odmienne podejście do biznesowego savoir-vivre, kanałów komunikacji i stylu dokonywania zakupów. Od tego, jak wnikliwie zapoznamy się z funkcjonującą na danym obszarze strategią działań handlowych i marketingowych, będzie zależała skuteczność podejmowanych przez nas kroków.

Już dostępny e-book "Ekspansja zagraniczna". Ściągnij, aby dowiedzieć się, co wziąć pod uwagę planując ekspansję zagraniczną.

Każdy kraj ma swoje przyzwyczajenia i specyfikę. Niedopasowane działania mogą nie tylko nie przynieść wyników, ale również narazić naszą firmę na straty wizerunkowe lub nawet finansowe.

Poniżej kilka przykładów z krajów nam bliskich. Już tu widzimy różnice. W krajach bardziej odległych kulturowo, na przykład azjatyckich, nawet nieprawidłowe podanie partnerowi naszej wizytówki może zniweczyć wielomiesięczne negocjacje.

Holandia

Na rynku holenderskim komunikacja biznesowa prowadzona jest w dużym stopniu za pośrednictwem Facebooka i portalu LinkedIn. Zadbajmy o profesjonalnie skonstruowany profil na obu tych platformach.

Niemcy

W tym kraju funkcjonuje lokalny odpowiednik LinkedIna – XING. Chcąc w sposób efektywny pozyskiwać klientów, powinniśmy korzystać również z tego kanału komunikacji. Pomimo, że w ostatnich miesiącach profil XING-a zmienia się na bardziej HR-owy, rekrutacyjny, nadal
dwa razy więcej Niemców ma profil na XING-u niż na LinkedIn.

Ważnym elementem w budowaniu wiarygodności i nawiązywaniu kontaktów na rynku niemieckim będzie też członkostwo w organizacjach gospodarczych i branżowych. Co ciekawe, niemieckie firmy mają obowiązek przynależenia do regionalnej izby handlowej.

W obu powyżej wymienionych krajach cenione jest precyzyjne przygotowanie oraz oparcie prezentacji firmy i produktu o konkretne dane statystyczne.

Kraje arabskie

W Krajach arabskich należy w pierwszej kolejności zdobyć zaufanie, nawiązać relacje i pokazać prestiż związany ze współpracą z naszą firmą. Cold-mailing tutaj zdecydowanie nie zadziała.

Targi, konferencje, imprezy branżowe

Zarówno w Niemczech, jak i wielu innych krajach, niezwykle ważnym elementem w procesie pozyskiwania klientów jest uczestnictwo w konferencjach, targach i imprezach branżowych.

Oprócz możliwości nawiązania kontaktów udział w targach międzynarodowych może posłużyć nam także do analizy konkurencji, pozyskaniu wiedzy o wymogach rynkowych i preferencjach klientów. Warto przynajmniej raz wziąć udział w targach jako odwiedzający.
Pozwoli to na poznanie zasad panujących na danej imprezie branżowej i stosowanego na niej stylu promocji.

Wsparcie profesjonalistów w procesie ekspansji zagranicznej

Proces pozyskiwania klientów, sprzedaż i budowa obecności na nowych rynkach to kluczowe działania dla sukcesu firmy. Są to aspekty strategiczne i warto rozważyć powierzenie ich profesjonalnej firmy doradczej z doświadczeniem międzynarodowym, która pomoże w zbudowaniu skutecznego podejścia sprzedażowego i oferty odpowiedniej dla danego rynku. Pomoże również określić, na jakie rynki warto wejść z konkretnym produktem czy usługą.

W Salents mamy sieć lokalnych ekspertów z obszaru sprzedaży w 35 krajach, na 6 kontynentach. Chętnie pomożemy Ci w ekspansji zagranicznej Twojej firmy.